I., Vasárnap több helyen is tartottak helyi időközi választásokat - kommentben link. Egy helyen vesztett a fidesz (egy szavazattal, szóval azt is még meglátjuk), két helyen viszont nyert.
Az eredményekből látszik, hogy a fidesz mindenhol biztosan veszít, ha csak egy jelölt indul velük szemben.
II., Időről időre fellángol a vita, hogy a fideszt le lehet-e győzni választáson, vagy azt már meghaladtuk és valami egyéb megoldás kell. Erre szokott elhangozni javaslatként a "hibrid forradalom", ami bővebben nem nagyon van kifejtve, de ha jól értjük akkor olyasmit jelentene, hogy a lakosság valamiféle ellenállási módszerrel kikényszeríti a kormányból a választási rendszer megváltoztatását.
Ezzel az elmélettel kapcsolatban alapvetően két problémát lehet azonosítani:
II/1., A világban sehol nem működnek az ilyen "hibrid forradalmak". Grúziában lassan hónapok óta kint vannak a tömegek az utcákon a választás elcsalása és az EU csatlakozási folyamat felfüggesztése után, eredmény nélkül. Szerbiában szintén rendszeresek a tüntetések az újvidéki vasútállomáson történt katasztrófa után, eredmény nincs. Belaruszban néhány éve, az ellenzéki hiába vonult az utcára a választások elcsalása után, mégis Lukasenka az elnök továbbra is. Venezuelában ugyancsak nem tudják az emberek elzavarni a Maduró rezsimet a tüntetésekkel.
A nemzetközi tapasztalat tehát az, hogy egy rendszer ellen vagy rendes forradalmat csinál a lakosság, vagy teljesen mindegy. A "puha forradalmak" esetében a hatalom megvárja amíg az emberek megunják, elfogynak a tüntetők forrásai, az ellenállás pedig magától elhal. Manapság már durva erőszak bevetésére sincs feltétlen szükség. A "tüntikéző" lakosság tehetetlen a megválasztott hatalommal szemben.
II/2., Felmerülhet a kérdés, hogy az említett országokban jól csinálták-e a "hibrid forradalmat" és hogy Magyarországon vajon sikerülne-e olyan széles körű társadalmi ellenállást létrehozni, ami _hónapokra_ megbénítaná az ország _teljes_ működését és az _esetleg_ valamiféle meghátrálásra kényszerítené a fideszt.
Magyarországon a rendszerváltás (?) óta eltelt időben nagyítóval kell keresni azokat az alkalmakat, amikor akár csak napokig kitartott egy protest megmozdulás lendülete. A rendszer komplett stratégiai szektorokat ültet le kutyába, mivel ezen szektorok munkavállalói képtelen felfogni önnön nélkülözhetetlenségüket és érdekérvényesítő képességüket, amiből olyan bohózatok esnek ki, mint amikor a pedagógusok képviselői átadják a BM portásának a követeléseiket. Az pedig, hogy ezen szektorok hetekig, hónapokig tartó összehangolt akcióba kezdjenek, bevonva a piaci cégek munkavállalóit: teljesen elképzelhetetlen.
A fentiek alapján alighanem kimondható, hogy a magyar választópolgárok alkalmatlanok a "hibrid forradalom" véghezvitelére, pláne, hogy valójában azt sem tudjuk mi az.
III. A fenti két pontból viszont mégiscsak következik valami. Az I.-es pont már régóta alapvetés, választások sora bizonyította, hogy amint a fidesz egy kihívóval marad szemben: veszít.
Ennek ellenére a különböző ellenzéki pártok / egyesültek / akármik rendre megteszik nekik azt a szívességet, hogy ráindulgatnak egymásra.
A 2022-es választásokon ezt ugyan megpróbálták meghaladni, de az összefogásban résztvevő pártok vezetése szintén alkalmatlan volt mentálisan elfogadni az eredményt és a közös célokért való küzdelmet, aminek a vége az lett, hogy a résztvevők egy része már a kampányban szabotálta a közös munkát és valójában az együttműködés bukásában lett érdekelt.
Így lehettünk tanúi a modern magyar politikatörténet egyik legszégyenteljesebb pillanatának, amikor MZP mellé csak Donáth Annának és Karácsony Gergelynek volt gerince felmenni a színpadra a vereség után. Az összefogás többi sunnyogó vezetője ott végleg megbukott minden morális mérce szerint.
Összegezve tehát. A magyar választók alkalmatlanok a "hibrid forradalomra", így hatalomban tartják a fideszt. Az ellenzéki formációk alkalmatlanok az egymással való megegyezésre, így hatalomban tartják a fideszt.
Mi lenne ha fordítanánk egyet a "hibrid forradalom" téma megközelítésén és nem a választókra, hanem az ellenzéki pártokra kezdenénk el ezt alkalmazni. Lehetne a hibrid forradalom a magyar politikában, hogy a sokszorosan leszerepelt ellenzéki pártok egyszerűen megszüntetnék magukat, hogy ne zavarjanak be az esélyes jelöltnek és akkor bukna a fidesz.
Legyen a hibrid forradalom afféle politikai darwinista mozgalom a pártok közt. Segítsd a magyar politikát azzal, hogy eltávolítod magad és a jelöltjeid belőle.
Ez azt jelenti, hogy például most márciusban Újpesten mindenki takarodjon a színről, és az esélyes DK-s Varju László mögé álljon be?
Dombóváron pedig be kellett volna állni a szélsőjobboldali Duró Dóra mögé? Vagy mit akartál valójában mondani?