A Vakmajom posztját továbbfűzve Ésik írt egy hosszabbat a gazdaság általános állapotáról (kommentben), melynek az egyik tétele, hogy a gazdaságból kivont (és nerbe kilopott) pénz miatt az embereknél nem maradt elég forrás ahhoz, hogy a fogyasztás nőni tudjon. Ez gátja a gazdasági növekedésének, cserébe viszont van infláció, mert a cégeknek nincs más lehetősége mint az áremelés, hogy az alacsony fogyasztás miatt valahogy kitermeljék a költségeiket. Ez a minden gazdaságpolitikus rémálma, a stagfláció.
A fenti gondolatmenethez tennék egy kiegészítést.
A fogyasztás szűkülése nem csak a háztartások nagy részének pénzhiánya miatt történik, hanem azért is, mert akinek van pénze az inkább megtakarít. Az alábbi képen a befektetési alapokban lévő pénz mennyiségének változása. (Portfolio)
Látható, hogy 2022 nyarától jelentős emelkedésnek indult a kezelt vagyon, két év év alatt megduplázódott (!!!) 8 ezer milliárdról 16 ezer milliárdra.
2022 tavaszán a kormány csilliárdokat vágott hozzá a lakossághoz a választások előtt. Ennek egy részét nyilván elköltöttük, egy része viszont elkezdett beáramlani a befektetési alapokba. Ezt a folyamatot aztán a kormány tovább generálta először az infláció felfújásával, majd pedig az infláció követő állampapírok bevezetésével. A 2023-as 20%-os infláció a lakosság egy részét kifosztotta, a vagyonnal rendelkező részét viszont ritkán látott mértékű biztos hozamhoz juttatta.
Aki eddig is tudatosan kezelte a pénzügyeit, az elégedett lehetett, hogy megőrizte a vagyonának értékét, a kiemelkedően magas infláció pedig olyanokat is a különböző megtakarítási formák felé terelt, akik eddig nem foglalkoztak ezzel.
Ők ráadásul rögtön jó élményekkel indítottak, hiszen elég volt vagy állampapírba, vagy ha valaki bizalmatlan volt, akkor kötvényalapokba fektetni a pénzt és máris 20% körüli hozamokról lehetett beszélni. Igen - igen, ennek nagy részét elvitte az infláció, de érdemes figyelembe venni, hogy az infláció a különböző keresetű háztartásokat különféleképpen érinti. Ha egy család havi bevétele mondjuk 500 ezer forint és abból elmegy havonta 400 ezer a mindennapi megélhetésre, akkor a 20% infláció azonnal felemésztette a szabad forrásokat. Ha a család másfél millióból gazdálkodik, a havi 600 ezres költsége pedig felmegy 750-re, az kellemetlen, de nem katasztrófa (a példa az arányok érzékeltetésére szolgál).
Visszatérve a befektetésekhez. Átlag felhasználó tehát, aki betette a megtakarítását állampapírba szép hozamot ért el és ezzel viszont pénzügyi tudatosságot is tanult. A 20%-os hozamú kegyelmi év lejárt, a pénzt akár ki lehetett venni állampapírból, de az értékpapír számla már meg volt nyitva, hát akkor be lehet fektetni másba. A pénzügyi szolgáltatók pedig kiemelt figyelmet fordítanak a pénz megtartására és újabb lekötésére.
A kötvényalapok és állampapírok ideje lejárt, de a piacon mindig vannak lehetőségek, a jelenlegi befektetési környezet pedig támogatta is a pénz visszaforgatását. Az OTP idén emelkedett 19%-ot, a Telekom 58-at, de ha valaki felült a mesterséges intelligencia vonatra akkor az Nvidia 140%-ot. Persze nagyon kevesen vesznek közvetlenül részvényeket, de ezeknek az emelkedése leképződik az ezzel foglalkozó befektetési alapokban is. Aki pedig azt látja, hogy heló, ha egy kicsit figyelek a pénzemre (meg egyébként is felhívnak negyedévente a bankból, hogy 20 percben átbeszéljük mi a helyzet), akkor ismét berakom valahova és tessék növekedni fog a vagyonom.
A megtakarítást ráadásul a kormány úgy ösztönzi, hogy a pénz ne mozogjon a befektetések és a fogyasztás között, hanem hosszútávon is befektetésekben maradjon.
A legtöbb megtakarítási formát terheli a 15% árfolyamnyereségadó, plusz ehhez hozzájön még a 13% szochó. A nyereségedből 28%-ot elvisz az állam. Ezt viszont meg lehet úszni, ha az ember nyit egy tartós befektetési számlát (TBSZ) ott tartja a pénzét öt évig és hopp már nincs is adó.
Vagyis a kormány két irányból is erősítette azt a folyamatot, hogy aki tud megtakarítani az kösse le pénzét és ne fogyasszon. Egyrészt tömegeket vezetett be a befektetési piacra az inflációkövető állampapírral, majd pedig az adópolitikájával a beáramló tőkét TBSZ számlákon tartja. Az már egy külön bónusz hogy a "szuperállampapír" kifutása után bármelyik random magyar részvényalap idén 20% hozamnál tart, így a pénzek újra lekötését a piac is támogatta.
A fogyasztás visszaesése tehát nem csak amiatt van, hogy a lakosság nagy részét a fidesz hazavágta az inflációval, hanem amiatt is, hogy akinek van pénze az inkább megtakarít. Először azért mert a kormány rávette őket erre és a hosszú távú befektetések felé terelte, utána pedig azért mert látták, hogy ez nekik jó.
Fontos kiegészítés: ha jól működő jogrend, oktatás, normális gazdaságszerkezet stb stb. lenne a megtakarítás történhetne jól működő magyar vállalatokba is (akár saját KKVba) és azok hatékonyságot növelnek, piacokat szereznek (-> nem kell annyira árat emelni a túlélés miatt) ill. beruháznak (-> GDP) , munkaerőt képeznek. Mindezek miatt nagyobb hozzáadottérték ->, nagyobb GDP növekedés
Ebből nyilván nem lesz semmi itthon, mivel a NER szétcseszettt mindent és mindennek az alapját : a bizalmat - van vállalkozói bizalom is, nemcsak fogyasztói bizalom. Vagyis volt.
Ja meg EU-s pénzek sincsenek hogy a KKV kis saját tőkéjét + hitelt kiegészítsék amikor beruház
Nagyon jó cikk, az Economx-en és a Portfólión és a G7-en szoktam még hasonlóan jó összefoglalókba beleszaladni. Ám mondjuk az is 1 jelentős tétel még a hosszútávú befektetések mellett, hogy sokan az infláció kezdete óta a forintjukat átváltották USDbe vagy EUróba/ személyes tapasztalataim is vannak ez ügyben mart családban is ez történik/. Ami még fontos ,hogy most már erre is figyel a kormány és az ilyen deviza alapú ügyleteket is megadóztatja, gondolom itt is megvannak a megfelelő kiskapuk, de nem akarok beleokoskodni mert annyira nem vagyok otthon a pénzügy és számviteli vagy közgazdász témakörökben. Mindenesetre azt tudom saját családi példán keresztül is, hogy pl az én családomban hozzátartozóm ezeket az átváltásokat úgy oldja meg ,hogy mikor ismerősünk hazajön Németországból akkor neki HUF kell hozzátartozómnak még euró. Win-win szituáció, bár igaz ez nem nagy összegű tételeket jelent, de sok kicsi sokra megy.
De amivel még érdemes lehetne 1 cikkben foglalkozni, hogy az utóbbi időkben sorra buknak ki a nagy fideszes főgenyák/Hernádi pont legutóbb/ vagy MNBs kancsal Matolcsy /az is érdekes ,h o1g mennyire szereti magát körbevetetni a szemtengely deformációval rendelkező emberekkel, hiszen még lmps petike anútája is ilyen meg van még 1-2 kancsal fityiszes potentát, biztos 1xre több dologra is tudnak fókuszálni/ 😅🤣😂...